ଭାରତ-ନେପାଳ ରେଳ ସେବା ଚୁକ୍ତି (India-Nepal Rail Service Agreement)

 କାହିଁକି ଆଲୋଚନାରେ?

ଭାରତ-ନେପାଳ ରେଳ ସେବା ଚୁକ୍ତିନାମା (RSA), 2004 ପାଇଁ ଭାରତ ଏବଂ ନେପାଳ ଏକ ଲେଟର ଅଫ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ (LOE) ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି |



ଏହା ସମସ୍ତ ପ୍ରାଧିକୃତ କାର୍ଗୋ ଟ୍ରେନ୍ ଅପରେଟରମାନଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ରେଳ ନେଟୱାର୍କ ବ୍ୟବହାର କରି କଣ୍ଟେନର ଏବଂ ଅନ୍ୟ ମାଲ ପରିବହନକୁ ନେପାଳକୁ (ଭାରତ ଏବଂ ନେପାଳ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ବନ୍ଦର କିମ୍ବା ତୃତୀୟ ଦେଶ ନେପାଳକୁ) ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବ |

ପ୍ରାଧିକୃତ କାର୍ଗୋ ଟ୍ରେନ୍ ଅପରେଟରଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ କଣ୍ଟେନର ଟ୍ରେନ୍ ଅପରେଟର, ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ମାଲ ପରିବହନ ଟ୍ରେନ୍ ଅପରେଟର, ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସାମଗ୍ରୀ ଟ୍ରେନ୍ ଅପରେଟର କିମ୍ବା ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଅପରେଟର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ମୁଖ୍ୟ ବିନ୍ଦୁଗୁଡିକ:

ରେଳ ସେବା ଚୁକ୍ତି, 2004:


ରେଳ ସେବା ଚୁକ୍ତିନାମା, 2004 ରେଲୱେ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, ଭାରତ ସରକାର ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ନେପାଳ ସରକାର ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ରାକ୍ସଲ (ଭାରତ) ଦେଇ ବିରଗୁଞ୍ଜ (ନେପାଳ) ରୁ ସାମଗ୍ରୀ ଟ୍ରେନ୍ ସେବା ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇଥିଲା।

ଏହି ଚୁକ୍ତି ଭାରତ ଏବଂ ନେପାଳ ମଧ୍ୟରେ ରେଳ ଚଳାଚଳ ପାଇଁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରେ |

ଚୁକ୍ତିନାମା ପ୍ରତି ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷରେ ସମୀକ୍ଷା କରାଯିବ ଏବଂ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ପକ୍ଷଙ୍କ ପାରସ୍ପରିକ ସହମତି ଅନୁଯାୟୀ ସଂଶୋଧନ ହୋଇପାରେ (ଅଦଳବଦଳ ମାଧ୍ୟମରେ) |

ଅତୀତରେ ତିନିଥର LoE ମାଧ୍ୟମରେ RSA କୁ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇଛି |

ପ୍ରଥମ ସଂଶୋଧନ 2004 ମସିହାରେ କରାଯାଇଥିଲା |

2008 ମସିହାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ LOE ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ମାଲ ପରିବହନ କାରବାର ଆରମ୍ଭ ହେବା ସମୟରେ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ନୂତନ କଷ୍ଟମ୍ସ ପ୍ରଣାଳୀ ପ୍ରଣୟନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରିଥିଲା ​​|

2016 ରେ ତୃତୀୟ LoE ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହାକି କୋଲକାତା / ହାଲଡିଆ ବନ୍ଦର ଦେଇ ରେଳ ପରିବହନର ବିଦ୍ୟମାନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବ୍ୟତୀତ ବିଶାଖାପାଟନମ୍ ବନ୍ଦରକୁ ରେଳ ପରିବହନ ଟ୍ରାଫିକ୍ ସକ୍ଷମ କରିଥାଏ |

ସର୍ବଶେଷ ଚୁକ୍ତିନାମାର ଲାଭ:


ମାର୍କେଟ ଫୋର୍ସକୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଅନ୍ତୁ: ଏହି ଉଦାରୀକରଣ ବଜାର ଶକ୍ତି (ଯେପରିକି ଗ୍ରାହକ ଏବଂ କ୍ରେତା) ନେପାଳର ରେଳ ବିଭାଗରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବ ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ଏବଂ ମୂଲ୍ୟ-ପ୍ରତିଯୋଗିତା ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି, ଶେଷରେ ନେପାଳର ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସକ୍ଷମ କରିବ |

କମ୍ ପରିବହନ ଖର୍ଚ୍ଚ: ଉଦାରୀକରଣ ବିଶେଷତ  ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉତ୍ପାଦ ପାଇଁ ପରିବହନ ଖର୍ଚ୍ଚ ହ୍ରାସ କରିବ ଯାହା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ୱାଗନ୍ ଦ୍ୱାରା ପରିବହନ କରାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ରେଳ କାର୍ଗୋ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ |

ବର୍ଦ୍ଧିତ ଆଞ୍ଚଳିକ ସଂଯୋଗୀକରଣ: ନେପାଳ ରେଳ କମ୍ପାନୀ ମାଲିକାନାରେ ଥିବା ୱାଗନ୍ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଆଇଆର ମାନକ ଏବଂ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତୀୟ ରେଳ ନେଟୱାର୍କରେ ନେପାଳ ବନ୍ଧା ସାମଗ୍ରୀ (କୋଲକାତା / ହାଲଡିଆରୁ ବିରାଟନଗର / ବିରଗଞ୍ଜ ରୁଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ) ପରିବହନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ।

ଏହି ପଡୋଶୀ ଦେଶ ନୀତି ଅଧୀନରେ ଆଞ୍ଚଳିକ ସଂଯୋଗକୁ ବଢାଇବା  ପାଇଁ ଭାରତର ପ୍ରୟାସରେ ଏହି LoE ର ଦସ୍ତଖତ ଆଉ ଏକ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ଅଟେ |

ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଂଯୋଗୀକରଣ ପ୍ରକଳ୍ପ:

ନେପାଳ ତିନି ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଭାରତ ଦ୍ୱାରା ଘେରି ରହିଛି ଏବଂ ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ତିବ୍ଦତ ଆଡକୁ ଖୋଲା ଅଛି ଯାହା ଅତି ସୀମିତ ଯାନବାହନ ଚଳାଚଳ ସହିତ |

ଲୋକଙ୍କ-ଲୋକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କକୁ ବଢାଇବା ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ  ବିକାଶକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ-ନେପାଳ ବିଭିନ୍ନ ସଂଯୋଗୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିଛି |

ଭାରତରେ କାଠମାଣ୍ଡୁକୁ ରାକ୍ସଲ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ଏକ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ରେଳ ଟ୍ରାକ୍ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ଦୁଇ ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବୁଝାମଣାପତ୍ର ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି।

ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ଗମନାଗମନ ବ୍ୟବସ୍ଥାର  ମାଲ ପରିବହନ ପାଇଁ ଭାରତ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଜଳପଥ ବିକାଶ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି, ଯାହା ସାଗରମାଥା (ମାଉଣ୍ଟ ଏଭରେଷ୍ଟ) କୁ ସାଗର (ଭାରତ ମହାସାଗର) ସହିତ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ସମୁଦ୍ରକୁ ନେପାଳକୁ ଅତିରିକ୍ତ ସୁବିଧା ଦେଇଥାଏ।

2019 ମସିହାରେ ଭାରତ ଏବଂ ନେପାଳ ମିଳିତ ଭାବେ ଏକ ସୀମା ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ପାଇପଲାଇନର ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ।

ଏହି ପାଇପଲାଇନ ଭାରତର ମୋତିହାରୀ ଠାରୁ ନେପାଳର ଆମଲେଖଗଞ୍ଜ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଉତ୍ପାଦ ପରିବହନ କରିଥାଏ |

ଏହା ହେଉଛି ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆର ପ୍ରଥମ କ୍ରସର ସୀମା ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଉତ୍ପାଦ ପାଇପଲାଇନ |

ପଡୋଶୀ ପ୍ରଥମ ନୀତି |Neighbourhood first policy)

ଏହା ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ନୀତିର ଏକ ଅଂଶ ଯାହାକି ଭାରତର ସୀମା ପଡୋଶୀ ଦେଶମାନଙ୍କ ସହିତ ସମ୍ପର୍କକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ଉପରେ ସକ୍ରିୟ ଭାବେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥାଏ ଯାହାକୁ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପଡୋଶୀ ପ୍ରଥମ ନୀତି ବୋଲି କୁହାଯାଏ |

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହରେ ଦକ୍ଷିଣ ଏସୀୟ ଦେଶର ସମସ୍ତ ମୁଖ୍ୟ / ସରକାରଙ୍କୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରି ଏହା ଭଲ ଭାବରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ସହ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା, ଯାହାକୁ ମିନି ସାର୍କ ସମ୍ମିଳନୀ କୁହାଯାଉଥିଲା।

2019 ମସିହାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହ ପାଇଁ ଭାରତ BIMSTEC ଦେଶର ମୁଖ୍ୟମାନଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲା ​


ଭାରତ-ନେପାଳ ସମ୍ପର୍କ |

ପଡୋଶୀ: ନେପାଳ ଭାରତର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଡ଼ୋଶୀ ଏବଂ ଏହାର ଶତାବ୍ଦୀ ଭୌଗଳିକ ,ଐତିହାସିକ , ସାଂସ୍କୃତିକ ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ,ବୈଦେଶିକ  ସମ୍ପର୍କ ହେତୁ ଏହା ଆମର  ନୀତିରେ ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ବହନ କରେ |

1950 ର ଭାରତ-ନେପାଳ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ବନ୍ଧୁତା ଚୁକ୍ତି ହେଉଛି ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ବିଶେଷ ସମ୍ପର୍କର ଆଧାର |

ସାଂସ୍କୃତିକ ସମ୍ପର୍କ: ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଏବଂ ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମରେ ଭାରତ ଏବଂ ନେପାଳ ସମାନ ସମ୍ପର୍କ ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି, ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ଲୁମ୍ବିନି ନେପାଳରେ ଏବଂ ନିର୍ବାଣର ସ୍ଥାନ କୁଶୀନଗର ଭାରତରେ ଅବସ୍ଥିତ।

ଖୋଲା ସୀମା: ଦୁଇ ଦେଶ କେବଳ ଏକ ଖୋଲା ସୀମା ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ମୁକ୍ତ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତି ନାହିଁ, ବରଂ ବିବାହ ଏବଂ ପାରିବାରିକ ସମ୍ପର୍କ ଭଳି ଘନିଷ୍ଠ ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟ ବାଣ୍ଟିଥାନ୍ତି, ଯାହାକୁ 'ରୋଟିରିୟା ସମ୍ପର୍କ' କୁହାଯାଏ |

ବହୁପକ୍ଷୀୟ ସହଭାଗୀତା: ଭାରତ ଏବଂ ନେପାଳ ଅନେକ ବହୁପକ୍ଷୀୟ ଫୋରା ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତି, ଯେପରିକି- ବିବିଏନ୍ (ବାଂଲାଦେଶ, ଭୁଟାନ, ଭାରତ ଏବଂ ନେପାଳ), ବିମଷ୍ଟେକ୍ (ମଲ୍ଟି ସେକ୍ଟର ବୈଷୟିକ ଏବଂଅର୍ଥନୈତିକ  ସହଯୋଗ ପାଇଁ ବେଙ୍ଗଲ୍ ଇନିସିଏଟିଭ୍), ଅଣ-ଆଲାଇନ୍ଡ୍ ମୁଭମେଣ୍ଟ (NAM) ଏବଂ ଦି ଆଞ୍ଚଳିକ ସହଯୋଗ- SAARC ଇତ୍ୟାଦି ପାଇଁ ଦକ୍ଷିଣ ଏସୀୟ ଆସୋସିଏସନ୍ |

ସମସ୍ୟାଗୁଡିକ:


2017 ରେ ନେପାଳ ଚାଇନାର ବେଲ୍ଟ ଆଣ୍ଡ ରୋଡ୍ ଇନିସିଏଟିଭ୍ (BRI) କୁ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଥିଲା, ଯାହା ଦେଶରେ ରାଜପଥ, ବିମାନବନ୍ଦର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା ​​|

ଭାରତ ଦ୍ୱାରା BRI ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ନେପାଳର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଚୀନ୍ ଆଡକୁ ଛିଡା ହୋଇଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ କାଲାପାନି, ଲିମ୍ପିଆଡୁରା, ଲିପୁଲେଖ, ଟ୍ରାଇଜେକ୍ସନ୍ ଏବଂ ସୁସ୍ତା ଅଞ୍ଚଳ (ପଶ୍ଚିମ ଚମ୍ପରନ୍ ଜିଲ୍ଲା, ବିହାର) କୁ ନେଇ ଭାରତ-ନେପାଳ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ବିବାଦ ରହିଛି।


1 Comments

Previous Post Next Post