Home » Health » Six Amazing Health Benefits Of Eating Beets read in ODIA

Six Amazing Health Benefits Of Eating Beets read in ODIA

ଆପଣ କଣ ରକ୍ତହୀନତା ରୋଗରେ ପୀଡିତ କି ? ବିଟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତହୀନତା ରୋଗ ସହିତ ଆଉ କେଉଁ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ମିଳେ |

ରକ୍ତହୀନତା :- ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ବିଟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତହୀନତା ରୋଗ ଦୂର ହୁଏ | କାରଣ ଏଥିରେ ଶରୀରର ରକ୍ତର ପରିମାଣ ବଢିଥାଏ | ବିଟରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଆଇରନ ଓ ଭିଟାମିନ ରହିଥାଏ | ଯାହାକି ଲାଲ ରକ୍ତ କଣିକାକୁ ସକ୍ରିୟ କରେ । ସାଧାରଣତଃ ଝିଅ ପିଲା , ମହିଳା ଓ ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତହୀନତା ଶିକାର ହୋଇଥାନ୍ତି | ତେଣୁ ଏହି ମାନଙ୍କୁ ସବୁଦିନେ ବିଟ ରସ ଦିଅନ୍ତୁ | ଯେଉଁ ମାନଙ୍କର ହଜମ ହେଉ ନାହିଁ | ସେମାନେ ବିଟ ଖାଇବାଦ୍ୱାରା ପାଚନ କ୍ରିୟା ଠିକ ରୁହେ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଗ୍ୟାସ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି | ତାହେଲେ ବିଟ ଗ୍ୟାସଷ୍ଟ୍ରିକ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବ | ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଜଳଖିଆରେ ପ୍ରଥମେ ଏକ ଗ୍ଲାସ ବିଟ ଜୁସରେ ଏକ ଚାମଚ ମହୁ ମିଶାଇ ପିଅନ୍ତୁ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭଲ ରହେ ।

କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ :- ନିୟମିତ ବିଟ ଖାଇବା ଫଳରେ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଓ ପେଟ ସଫା ରହେ | ସେହିପରି ଅର୍ଶ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହା ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ |

ରୁପି :- ରୁପି ହେଉଛି ପୁଅ କିମ୍ବା ଝିଅ ପିଲାଙ୍କର ସାଧାରଣ ରୋଗ | ରୁପି ପାଇଁ ଚୁଟି ଝାଡ଼ିବା ଦେଖାଯାଏ | ତେଣୁ ବିଟରେ କିଛି ଚିନି ସିରା ମିଶାଇ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ମୁଣ୍ଡରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ଯଦି ସିରା ମିଶାଉ ନାହାନ୍ତି ତେବେ ବିଟ ରସରେ ଅଦାକୁ ଛେଚି ମିଶାନ୍ତୁ ଓ କେଶରେ ମାଲିସ କରନ୍ତୁ । ପୁଣି ସକାଳୁ ଉଠି କେଶକୁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।

ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ :- ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ହେଉଛି ପ୍ରାୟ ସବୁଲୋକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେଖାଯାଏ | ଆପଣଙ୍କୁ ନିୟମିତ ଗ୍ୟାପରେ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ମାପିବା ଦରକାର | ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ବିଟ ଖାଇବା ଭଲ । ଯଦି ଆପଣ ରକ୍ତଚାପରେ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଆଜି ହିଁ ୧-୧ କପ ବିଟ ଓ ଗାଜର ରସରେ ଅମୃତଭଣ୍ଡା ରସ ମିଶାଇ ଖାଉନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ୨ ଥର ପିଅନ୍ତୁ ।

ପଥର ସମସ୍ୟା :- ଆମେ ଖାଇବା ସମୟରେ ଛୋଟ ଛୋଟ ପଥର ପେଟକୁ ଚାଲିଯାଏ | ଏହି ପଥର ପେଟରେ ଜମା ହୁଏ| ବିଟକୁ ପାଣିରେ ଗରମ କରି ଏଥିରେ ରସ ସଂଗ୍ରହ କରନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ଦିନକୁ ୩ ଥର ପିଅନ୍ତୁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ପଥର ମୂତ୍ର ଓ ଝାଡା ରେ ବାହାରିଯାଏ | ଏହା ଲିଭର ଲାଗି ଖୁବଉପଯୋଗୀ ।

ଶ୍ୱାସନଳୀ ସମସ୍ୟା :- ଶ୍ୱାସରୋଗୀ ମାନେ ସବୁବେଳେ ଶ୍ୱାସନଳୀ ସମସ୍ୟାରେ ଥାନ୍ତି | ବିଟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କଫ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରି ଶ୍ୱାସ ନଳୀକୁ ସଫା ରଖେ । ଏବଂ ଶ୍ୱାସରୋଗୀଙ୍କୁ ଶ୍ୱାସରୋଗ ରୁ ଉପଶମ ମିଳେ |ଏଥିପାଇଁ ଡାଏଟରେ ବିଟ ଜୁସ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ ।

Check Also

Drink normal water and reduce your weight! Read how? in Odia

Drink normal water and reduce your weight! Read how? in Odia

ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ ଆଉ ନିଜର ଓଜନ କମାନ୍ତୁ ପାଣି ପିଇଲେ ଯେ ଓଜନ କମ୍ କରାଯାଇ ପାରେ ଏକଥାକୁ ଆପଣ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*